پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398
تعداد بازدید: 234
تعداد نظرات: 1

مصاحبه مدیر عامل شرکت کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی در خصوص سیلاب

مصاحبه مدیر عامل شرکت کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی در خصوص سیلاب
گفتنی است شرکت کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی یکی از موثر ترین شرکت های تولیدی استان خوزستان و کشور است که نقش مهمی در تولید ، اشتغال و رونق اقتصادی منطقه دارد. بر اثر وقوع سیلاب حدود 11 هزار هکتار از مزارع کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی به زیر آب رفت و بیش از 1500 میلیارد تومان خسارت وارد شده است.

روابط عمومی شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی مصاحبه ای با آقای مهندس گودرز مرادسلطانی مدیر عامل شرکت کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی مبنی بر ورود سیلاب و خسارت 1500 میلیارد تومانی به شرکت مذکور و اقدامات انجام گرفته توسط شرکت نیشکر سلمان فارسی به روستاهای پیرامون صورت پذیرفت که به اختصار قسمت هایی از آن به شرح ذیل است .
سلطانی مدیرعامل نیشکر سلمان فارسی اظهار داشت :
با توجه به بالا آمدن سطح آب رودخانه و هشدار هایی که از سوی مسئولین استان و منطقه داده شد در اسفند ماه 97 دستگاه ها و ادوات راه سازی را به تقاضای مسئولین منطقه به روستاهای همسایه شرکت اعزام کرده و اقدام به بستن و ترمیم سیل بندهای اطراف روستا ها نمودیم که اوج این فعالیت ها در 4 فروردین ماه 98 بود نه تنها نیرو های تکنسین و فنی بلکه تعدادی از نیرو های خدماتی نیز به مناطق سیل زده برای کمک به اهالی روستا های دو شهرستان کارون و شادگان اعزام شدند. همچنین علوفه و محل اسکان برای حفاظت دام و احشام دامدارانی که در سیل گرفتار شده بودند تهیه و تامین شد و به همین منظور در داخل شرکت اسکان داده شد. و نیز با تلاش شبانه روزی همکاران من عملیات سوخت رسانی و آب رسانی به نقاط در معرض خطر سیلاب به نحو مطلوب اجرا شد. در این میان تعداد 35 هزار کیسه جهت ایجاد سیل بند ، تعداد کثیری چکمه ، بیل دستی ، بشکه خالی 200 لیتری و لاستیک مستعمل از سوی شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی بین دهیاران روستاهای دو شهرستان کارون و شادگان توزیع شد.
مدیر عامل شرکت نیشکر سلمان فارسی همچنین افزود :
با توجه به پیام های مکرر مسئولین که سیلاب تحت کنترل است برداشت ما این بود که همانند سیل ادوار گذشته چند روزی بیشتر بطول نخواهد انجامید ولی متاسفانه حجم آب رودخانه ها بسرعت بالا می رفت و به سیل بندهای اطراف روستا های فشار وارد می کرد و باعث شکستن آنها می شد تا اینکه سیلاب پشت دایک های حفاظتی شرکت نیشکر سلمان فارسی رسید. از آنجائیکه سیل بندهای محکمی شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی را احاطه کرده بود از نظر ما نسبت به سیلاب مصون بوده و احتمال ورود سیلاب به شرکت بسیار پایین بود . .
سلطانی در مورد لحظه ورود سیلاب به شرکت نیشکر سلمان فارسی اظهار نمود :
سیلابی که اطراف روستای دریسیه را احاطه کرده بود طی بازدید استاندار محترم و دستور ایشان در 14 فروردین ماه 98 قرار بر این شد تا بخشی از این سیلاب از کانال های زهکش شرکت سلمان فارسی عبور داده شده و توسط ایستگاه پمپاژ به خارج هدایت شود که این دستور عملی شد اما با بالا آمدن سطح آب رودخانه این ایستگاه جوابگوی خروج آن همه حجم آب را نداشت لذا آب از طریق زهکش های فرعی ، کلکلتور ها و مزارع به شرکت نیشکر سلمان فارسی ورود کرد و به سمت کارخانه به حرکت درآمد .
همچنین ایشان افزودند :
از آنجائیکه که شرکت نیشکر سلمان فارسی در یک خط القهری و در مسیر سیلاب ها قرار دارد همه آب های روان بسمت آن در حرکت هستند و بهمین دلیل دایک های بسیار محکم و دژ مانندی در محیط آن ساخته شده است که مانع از ورود آب می شوند. اما متاسفانه بخاطر نابسامانی ها و ناهماهنگی هایی که در منطقه رخ داد هر روستایی برای خلاصی از سیل و خروج آن اقدام به هدایت سیلاب به سمتی و یا شکستن دایک های شرکت ها ، کارخانجات و ... می نمود و همین امر باعث ورود سیل در 15 فروردین ماه 98 از سمت دایک جنوبی به شرکت نیشکر سلمان فارسی گردید.
مدیر عامل شرکت سلمان همچنین افزود :
در 23 فروردین ماه 98 در قسمت شمالی شرکت نیز با بالا آمدن سطح آب در نهر ابوالقصب که در پایین پل شیرین شهر واقع است موجب شکستن سیل بند ها شد و آب به طرف شیرین شهر ، جاده ارتباطی و در نهایت شرکت نیشکر دعبل خزاعی و روستا های اسماعیلیه و چمیان جریان پیدا کرد که در این میان روستا ها برای حفاظت از خود با شکستن دایک ها سیل را به سمت جاده شیرین شهر و کانال کشت و صنعت فارابی هدایت می کنند که همین امر باعث شکستن چندین نقطه از کانال فارابی که در همجواری مزارع نیشکر سلمان فارسی واقع است می گردد و در نهایت سیلاب این بار از سمت شمال واحد با سرعت بیشتری تمام مزارع بخش دوم شرکت را فرا می گیرد که در نتیجه باعث می شود سیلاب به مرکز شرکت و محوطه های اداری برسد .
البته دایک های حفاظتی در سه حلقه درون شرکت سلمان فارسی قبل از این احداث و پیش بینی های حفاظتی لحاظ شده بود ولی فشار آب و حجم آب بقدری بود که در 27 فروردین ماه 98 توان مقاومت دایک کارخانه تولید شکر کم شد و بخشی از دیواره محوطه آن فرو ریخت و باعث شد آب به درون کارخانه راه یابد. در این میان قبلاً بعضی از وسایل و تجهیزات حساس به طبقه فوقانی منتقل شده بود .
ایشان همچنین افزود :
انبار شکر با دارا بودن 22 هزار تن شکر خام نیز به وسیله دایک کاملاً محافظت شد و تمام درب های آن ایزوگام گردید و الحمدلله تا حال توانستیم از این محصول استراتژیک صیانت نماییم .
سلطانی مدیر عامل شرکت سلمان فارسی اضافه نمود :
در این بین همکاران من تلاش های فراوان و شبانه روزی از خود نشان دادند چه در بخش کشاورزی چه در بخش صنعت و چه بخش ستاد بصورت خود جوش جلوه هایی از ایثار ، فداکاری و کوشش مضاعف از خود خلق نمودند و در همه رسته ها چه معاونت چه مدیران ، روسا ، کارشناسان ، کارگران و همه بخش ها وارد عرصه شدند و آنچه در توان داشته اند بکار بردند که جا دارد از همه این زحمات تقدیر و تشکر نمایم .
همچنین اظهار داشت :
به هر جهت سیل از جمله بلاهایی است که هر چند سال یکبار اتفاق می افتد و ما باید تلاش کنیم خسارات وارده به کارخانه و محصول و تاسیسات را سریعاً جبران کنیم و شرکت را به حالت اولیه خود برگردانیم .
مدیر عامل شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی اضافه نمود :
همانگونه که مستحضرید حدود 2000 خانوار از این شرکت ارتزاق می کنند حال با از بین رفتن بخشی از زیر ساخت ها ، مزارع و تاسیسات خسارت زیادی بالغ بر 1500 میلیارد تومان به شرکت سلمان فارسی وارد شده که حتماً باید مسئولین ذیربط کمک کنند. خوشبختانه ارزیابی های اولیه صورت گرفته و می بایست این خسارت ها را هرچه سریع تر به ما پرداخت نمایند تا بتوانیم بسرعت آسیب وارده را جبران نموده و شرکت را به حالت اولیه درآوریم و الا از آنجائیکه شرکت سلمان فارسی هیچگونه بودجه ای از دولت دریافت نمی نماید در خطر ورشکستگی قرار دارد و ممکن است محل ارتزاق 2000 خانوار ضعیف در منطقه دچار مشکل شود و ما نتوانیم اشتغال را در منطقه حفظ نماییم .

گفتنی است شرکت کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی یکی از موثر ترین شرکت های تولیدی استان خوزستان و کشور است که نقش مهمی در تولید ، اشتغال و رونق اقتصادی منطقه دارد. بر اثر وقوع سیلاب حدود 11 هزار هکتار از مزارع کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی به زیر آب رفت و بیش از 1500 میلیارد تومان خسارت وارد شده است.

تصاویر
  • مصاحبه مدیر عامل شرکت کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی در خصوص سیلاب
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت